
LTO Noord en brandweer trekken samen op bij natuurbranden
AlgemeenDRENTHE - Boeren kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan het voorkomen en beheersen van natuurbranden. LTO Noord en Brandweer Nederland willen daarom hun samenwerking versterken.
Aanleiding is de toenemende kans op natuurbranden in Nederland. Door langere periodes van droogte en hogere temperaturen neemt het risico toe. Volgens Jelmer Dam, Landelijk Vakregisseur Natuurbrandbeheersing van Brandweer Nederland, vraagt dat om een bredere aanpak dan alleen brandbestrijding. ,,Wij hebben iedereen en alle partijen nodig. Niet alleen wanneer de brand uitbreekt, maar juist ook ter voorbereiding.’’ Volgens LTO Noord kunnen boeren daarbij van grote waarde zijn. Agrariërs beheren dagelijks het landschap, kennen de omgeving als geen ander en beschikken over voertuigen en materieel die juist in moeilijk bereikbare gebieden van grote waarde kunnen zijn. Ook kunnen zij bijdragen aan het beperken van de verspreiding van vuur door vegetatie te onderbreken of brandwerende zones aan te leggen tussen natuur en bebouwing.
In Ommen en omgeving werken boeren en brandweer al jaren samen bij natuurbrandbestrijding. Agrariërs ondersteunen daar onder meer met watertransport en terreinwaardige voertuigen. Dam noemt dit een mooi voorbeeld van hoe de brandweer kan worden geholpen met potentiële capaciteitsproblemen. Vooral op logistiek vlak kunnen boeren van betekenis zijn, bijvoorbeeld bij de aanvoer van water, het creëren van stoplijnen of het ondersteunen van hulpdiensten in gebieden waar de bereikbaarheid beperkt is.
Gaby de Ruiter, vertrouwenspersoon Veilig Buitengebied bij LTO Noord, ziet een belangrijke kans voor het platteland. ,,Boeren zijn dagelijks aanwezig in het gebied, kennen de omgeving en beschikken over waardevolle kennis en middelen. Door vooraf met elkaar in gesprek te gaan en samen plannen te maken, vergroten we niet alleen de veiligheid van agrarische bedrijven, maar van hele landelijke gebieden.’’ LTO Noord en Brandweer Nederland willen werken aan meer bewustwording en praktische samenwerking. Daarbij wordt ook gekeken naar onderwerpen als evacuatie van vee, erfinrichting, preventieve maatregelen en lokale samenwerkingsverbanden tussen brandweer en agrarische ondernemers. ,,Een weerbaar platteland begint met voorbereiding’’, aldus De Ruiter. ,,Als we nu investeren in bewustwording en samenwerking, staan we straks sterker wanneer zich een natuurbrand voordoet.’’


