De kinderen van de tweede generatie Wever mogen gezamenlijk de openingshandeling van de stelmakerij verrichten. (foto: Auniek Klijnstra)
De kinderen van de tweede generatie Wever mogen gezamenlijk de openingshandeling van de stelmakerij verrichten. (foto: Auniek Klijnstra)

Stelmakerij Wever gaat ook na ruim een eeuw met zijn tijd mee

Algemeen

MUSSEL - De ruim 100 jaar oude Stelmakerij Wever in Mussel heeft zaterdag na een flinke verbouwing haar deuren weer geopend voor publiek. De officiële opening werd verricht door de nazaten van de oorspronkelijke oprichters. 

De afgelopen maanden zijn de broers Jan en Jeroen Wever, die de stelmakerij in 2014 samen hebben gekocht om het in de familie te houden, druk bezig geweest met de uitvoering van het project ‘Behoud (im)materieel erfgoed en versterking educatie’. ,,Dat betekent dat het dak is vernieuwd, het pand is verduurzaamd, het café heeft een metamorfose ondergaan én we hebben de vaste museale presentatie helemaal vernieuwd en een sterk educatief programma ontwikkeld. De eerste leerlingen hebben het al uitgeprobeerd en dat is goed bevallen.’’ Ook is er een digitale laag toegevoegd met onder meer filmpjes van alle machines in werking en interviews met familieleden die kind aan huis waren bij de stelmakerij toen deze nog als zodanig functioneerde. ,,We mogen trots zijn op wat we hier hebben neergezet, maar het belangrijkste is dat het verhaal wordt doorverteld.’’

Om het project te kunnen realiseren heeft de stelmakerij, geopend in 1903, steun gekregen van onder meer de gemeente Stadskanaal, de provincie Groningen, vrijwilligers en Sterke Musea Groningen. ,,Het begon met een nieuw dak, maar daarna hebben we het project al snel uitgebreid om te professionaliseren en dit materiaal en immaterieel erfgoed te kunnen behouden’’, zegt Heidi Renkema van Sterke Musea Groningen. ,,Ik zou dit dan ook graag in meer dorpen willen zien. Hier wordt nog echt gewerkt en gebouwd en daarnaast moet het ook een echte ontmoetingsplaats voor mensen uit het dorp worden.’’