
Onvrede over Nij Begun-subsidieregeling door uitsluitingen
AlgemeenGRONINGEN - De provincie Groningen moet in actie komen om de Nij Begun-subsidieregeling voor woningisolatie in het aardbevingsgebied te verbeteren. Onder andere de Partij voor het Noorden (PvhN) heeft hierover aan de bel getrokken. Er is met name onvrede over het niet subsidiabel zijn van triple glas en kunststof kozijnen.
De subsidieregeling is een van de compensatiemaatregelen om de ereschuld door de gaswinning in te lossen. Woningen in het aardbevingsgebied kunnen met subsidie worden geïsoleerd tot het niveau waarop ze aardgasvrij gemaakt kunnen worden. Hiervoor is 1,65 miljard euro gereserveerd. Bij de aankondiging van de regeling vorig jaar werd aangegeven dat direct kon worden begonnen met het treffen van maatregelen. Begin 2025 zou dan met terugwerkende kracht worden begonnen met het uitkeren van de subsidie.
Inmiddels is er een kink in de kabel, waarover de inwoners en provinciale politiek bepaald niet te spreken zijn. Zo blijken triple glas en kunststof kozijnen niet in aanmerking te komen voor de subsidie en is de start van de regeling vertraagd. Naar verwachting kan pas in juni van dit jaar worden begonnen met het uitkeren van subsidiebedragen.
De Partij van het Noorden heeft hierover vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Staten. ,,Triple glas en kunststof kozijnen zijn eerder expliciet genoemd als onderdeel van de standaard voor woningisolatie. Bewoners hebben aanzienlijke investeringen gedaan, vaak op basis van geruststellende overheidscommunicatie zoals ‘Begin maar, het komt goed’. Nu worden triple glas en kunststof kozijnen uitgesloten en dat leidt tot restschulden voor veel huishoudens die de kosten van deze materialen niet vergoed krijgen’’, aldus de PvhN, die spreekt van ‘een gebroken belofte’.
Een andere klacht is de complexiteit van de regeling. ,,Er zijn veel uitzonderingen en voorwaarden, waardoor het de vraag is of het budget niet grotendeels opgaat aan adviseurs en uitvoerende partijen’’, aldus de PvhN, die wil dat de provincie actie onderneemt richting de rijksoverheid.



