Het Veteranenmonument in het Julianapark in Stadskanaal. (eigen foto)
Het Veteranenmonument in het Julianapark in Stadskanaal. (eigen foto)

Gemeentelijke Veteranendag Stadskanaal dit jaar in sporthal De Spont

Algemeen

STADSKANAAL - De gemeentelijke Veteranendag in Stadskanaal wordt dit jaar gevierd op zaterdag 20 juni. Plaats van handeling is dit jaar niet het Julianapark, maar sporthal De Spont.  

Het organisatiecomité heeft hiervoor wederom samengewerkt met de gemeente Stadskanaal. ,,In de ochtend is er een officieel gedeelte voor alle 150 veteranen die in de gemeente wonen. We hebben ze allemaal aangeschreven en hopen natuurlijk zoveel mogelijk van hen te zien’’, vertellen Janny Koerts en Patrick Koster. De dag wordt om 10.00 uur geopend door burgemeester Klaas Sloots en rond de middag is er de traditionele ‘blauwe hap’. Vanaf 13.00 uur is iedereen welkom om een kijkje te nemen in sporthal De Spont. ,,Er zijn drones, er worden kickboksdemonstraties, diverse militair gerelateerde producten, er is iemand van het opleidingstraject aanwezig en buiten op het parkeerterrein staan enkele militaire voertuigen opgesteld, net als een wervingstrailer.’’ Ook is het mogelijk om in gesprek te gaan met veteranen en natuurlijk is er plek voor een hapje en een drankje. 

Een veteraan is een (oud-)militair die namens het Koninkrijk der Nederlanden diende in oorlogsomstandigheden of tijdens vredesmissies. Iedereen met een veteranenstatus heeft recht op specifieke erkenning, waardering en zorg. ,,We richten ons dit jaar wat meer op het gezin of de familie van een veteraan, want een militair ben je niet alleen.’’ De organisatie hoopt met de gemeentelijke Veteranendag vooral de drempel lager te maken, met name voor jongeren. ,,Er heerst toch een bepaald beeld over Defensie dat niet klopt met de werkelijkheid en op deze manier proberen wij mensen uit dat negatieve denkbeeld te halen door ze in een informele setting te laten zien wat er allemaal mogelijk is. Dat geldt overigens ook voor veteranen die alleen al bij het woord defensie in de verdediging schieten, vaak door dingen die ze zelf hebben meegemaakt. Het zou mooi zijn als die ook weer kunnen zien dat je als militairen onder elkaar een band voor het leven opbouwt. Een mooie bijkomstigheid zou natuurlijk zijn als we ook wat nieuwe mensen zouden kunnen werven, want er is nou eenmaal een enorm tekort aan militairen in Nederland.’’