
Het gaat niet goed met boerenlandvlinders
AlgemeenASSEN - Het agrarisch cultuurlandschap is een belangrijk leefgebied voor graslandvlindersoorten, zoals het oranjetipje, het icarusblauwtje en de kleine vuurvlinder. Helaas gaat het niet goed met ze. Niet alleen in Drenthe, maar ook in de rest van Nederland heeft er een sterke afname plaatsgevonden. Een zorgwekkende ontwikkeling, want boerenlandvlinders zijn niet alleen mooi om te zien, maar ook een betrouwbare graadmeter voor de biodiversiteit in het landelijk gebied.
Om een beter zicht te krijgen op de verspreidingsontwikkeling is Landschapsbeheer Drenthe samen met de Vlinderwerkgroep Drenthe in 2025 het inventarisatieproject gestart. In 2026 heeft dit project een vervolg gekregen. Met in het achterhoofd een ambitieus doel: dit op termijn voor de hele provincie in kaart te brengen.
De monitoring richt zich vooral op plekken (kilometerhokken) waarvan weinig gegevens beschikbaar zijn en gebieden waarin in het verleden boerenlandvlinders zijn waargenomen, maar een sterke afname is geconstateerd. Zijn de vlinders daadwerkelijk verdwenen of waren ze simpelweg niet geteld?
Vrijwilligers kunnen helpen door vlinders te tellen langs wandel- en fietspaden, bermen en sloten. Een mooie reden om eropuit te trekken en een frisse neus te halen, maar kan ook gemakkelijk tijdens het uitlaten van de hond.
Met de registratie van de waarnemingen leveren vrijwilligers een waardevolle bijdrage aan het in kaart brengen van de verspreidingsontwikkeling van Drentse boerenlandvlinders. Nieuwe vrijwilligers kunnen zich opgeven door een mail te sturen naar Dirk Matthijs Meijberg via dm.meijberg@lbdrenthe.nl of de Vlinderwerkgroep Drenthe via info@vlinderwerkgroepdrenthe.nl
Landschapsbeheer Drenthe organiseert verschillende excursies verspreid over de provincie om eerst kennis te maken met boerenlandvlinders. Tijdens de excursie leren deelnemers in het veld over de verschillende vlinders, de wijze van monitoren en het registreren van waarnemingen. De excursies staan gepland op vrijdag 24 april (Zwiggelte), woensdag 29 april (Balloo), vrijdag 8 mei (Yde), woensdag 1 juli (Gasselternijveen), vrijdag 3 juli (Weerdinge) en vrijdag 28 augustus (Weerwille). Aanmelden voor de één of meerdere excursies kan door een bericht te sturen naar Lenie Maas via l.maas@lbdrenthe.nl.



