
Gemeentebelangen blijft grootste, Samen voor Westerwolde wint flink
AlgemeenTER APEL - Gemeentebelangen Westerwolde is tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in Westerwolde de grootste partij gebleven met vier zetels. Nieuwkomer Samen voor Westerwolde is de grote winnaar met eveneens vier zetels.
Hoewel Gemeentebelangen wel verlies heeft geleden ten opzichte van 2022, toen de partij zes zetels behaalde, behaalde de partij wel de meeste stemmen. Hierdoor ligt het initiatief voor de onderhandelingen voor een nieuw te vormen coalitie bij de partij van lijsttrekker Giny Luth. Een andere nieuwkomer, de BBB, deed ook goede zaken en pakte meteen twee zetels. De PVV, die vier jaar geleden nieuw in de gemeenteraad kwam met drie zetels, heeft dat aantal weten te behouden en het CDA heeft eveneens drie zetels, eentje minder dan bij de vorige verkiezingen. Grote verliezer is de Partij van de Arbeid, die maar liefst vier zetels in moet leveren en teruggaat van vijf naar één. GroenLinks wist een zetel te winnen en komt op twee uit. Zowel D66 als Westerwolde Lokaal wisten één zetel te behalen en komen daarmee eveneens in de gemeenteraad. De VVD, dat met één zetel vertegenwoordigd was in Westerwolde, heeft die zetel moeten inleveren en komt dus niet terug in de raad.
Lijsttrekker Giny Luth van Gemeentebelangen Westerwolde is blij met het resultaat. ,,We zijn heel tevreden met de uitslag. In het huidige politieke landschap met zoveel verdeeldheid ben ik blij dat we de grootste partij zijn gebleven. We hebben een goede campagne gevoerd en zijn de laatste twee zaterdagen ouderwets op pad geweest met de kar. Je moet als partij toch zichtbaar blijven voor je inwoners en in gesprek gaan. We hebben gisteren eerst even een met-de-benen-op-tafel-sessie gehad met elkaar om na te praten en gaan nu weer aan de slag. We wachten nog wel even het duidingsdebat van maandag af om te kijken hoe de vlag er bij hangt voor we met partijen in gesprek gaan.’’
Ook Wietze Potze van de nieuwe partij Samen voor Westerwolde is meer dan tevreden. ,,We zijn natuurlijk nog maar net begonnen en om dan meteen al met vier zetels in de raad te komen is boven verwachting. Dat hadden we echt niet verwacht. En het scheelt niet eens zo heel veel met Gemeentebelangen, maar zo’n 150 stemmen. We hadden gehoopt op twee zetels, maar kregen tijdens de campagne zoveel goede reacties dat we wellicht wel drie konden halen.’’ De partij gaat zich nu richten op de komende raadsperiode. ,,We staan klaar om eventueel mee te besturen, want we hebben genoeg bestuurlijke ervaring. We wachten het debat nog even af, maar zijn bereid om eventueel mee te onderhandelen.’’
Tevredenheid is er ook bij de BoerBurgerBeweging, die dit jaar voor het eerst meedeed in Westerwolde en meteen twee zetels pakte. ,,Daar zijn we superblij mee’’, zegt voorvrouw Herma Hemmen. ,,Iedereen weet dat er landelijk wel wat gaande is binnen de partij, maar gelukkig hebben heel wat stemmers dat onderscheid wel kunnen maken. En als je bedenkt dat er vier nieuwe partijen hebben meegedaan, mogen we hier absoluut tevreden mee zijn. We hebben dan ook zeker een feestje gevierd.’’ De BBB staat open voor eventuele coalitiedeelname, maar wacht rustig af. ,,Dat is wel de ambitie natuurlijk, want aan de bestuurlijke kant kun je wellicht net iets meer voor elkaar krijgen. Aan de andere kant: in de oppositie zouden we rustig kunnen bouwen aan een solide basis voor onze partij.’’
Het opkomstpercentage in de gemeente Westerwolde was 52 procent, nipt hoger dan in 2022. De definitieve uitslag wordt op donderdag 26 maart vastgesteld door het centraal stembureau, de nieuwe gemeenteraad wordt op woensdag 1 april geïnstalleerd.



