College moet nieuw onderzoek gaan doen naar een geschikte locatie voor de onderwijs- en cultuuraccommodatie.
College moet nieuw onderzoek gaan doen naar een geschikte locatie voor de onderwijs- en cultuuraccommodatie. (Foto: Henry Koops)

Onderwijs- en cultuuraccommodatie zorgt voor politieke onrust in A&H

Algemeen

GIETEN – Even leek het erop dat de wethouders Ivo Berghuis en Richard Heling het bijltje erbij neer zouden gooien, maar na een korte bezinningsperiode gaven ze aan de rit tot de verkiezingen toch uit te zitten. 

Beide wethouders waren donderdagavond tijdens de raadsvergadering hevig teleurgesteld in de fracties van Gemeentebelangen, D66 en CDA, die vasthielden aan het amendement dat beide wethouders onuitvoerbaar achtten en sterk hadden ontraden. De inzet was de locatie van de onderwijs- en cultuuraccommodatie in Gieten.

Het ging er heftig aan toe in het over het algemeen rustige politieke klimaat van de gemeente Aa en Hunze. De gemeenteraad moest een beslissing nemen of het college verder kon met de voorkeurslocatie van sportpark De Goorns in Gieten voor de realisatie van een onderwijs- en cultuuraccommodatie. De beslissing werd direct al van tafel geveegd doordat de fracties van Gemeentebelangen, D66 en CDA die met een amendement kwamen om het besluit volledig te laten vervallen en een aanvullende verkenning te willen doen naar de wensen, de mogelijkheden en de eventuele consequenties van toevoeging van extra ruimte voor multifunctioneel gebruik. Naast culturele verenigingen zouden ook andere verenigingen gebruik kunnen gaan maken van de accommodatie. Een bijkomend probleem is dat de voetbalvereniging Gieten een veld zou moeten inleveren en eventueel gecompenseerd moet worden met een kunstgrasveld en verlichting.

Het college werd verzocht om na de verkenning met een nieuw voorstel te komen voor een locatie. Hierbij moesten de gevolgen voor sport- en andere kernvoorzieningen meegenomen worden. Ook moest de borging van zelfstandig gebruik door cultuur worden vastgelegd. Er moest voldoende draagkracht vanuit de omgeving zijn. De locatie moest toegankelijk en bereikbaar zijn en er moest oog zijn voor de verkeersveiligheid. Ook moest het criterium van het automatisme van de combinatie met het onderwijs komen te vervallen. De fracties wilden bij het voorstel ook inzicht hebben in de kosten van de bouw, het beheer & exploitatie, sportcompensatie en overlastmaatregelen. De fracties vonden dat ze nog te weinig informatie hadden om een weloverwogen besluit te nemen. Ze verwachtten dat het college binnen drie tot zes maanden met een voorstel kon komen. “We willen het beste voor de inwoners van Gieten.”

De fracties van VVD, PvdA en GroenLinks vonden juist dat de indieners van het amendement de inwoners in de kou laten staan. “De culturele verenigingen in Gieten wachten al zo lang. En nader onderzoek voor een nieuw voorstel levert alleen maar vertraging op.”

Irma Abrahams, betrokken bij diverse toneelverenigingen in het dorp en woordvoerder van de projectgroep van de culturele verenigingen, had bij aanvang van de vergadering nog een vurig pleidooi gehouden voor locatie De Goorns. Voor haar was de cirkel, met betrekking tot het nijpende probleem van huisvesting voor culturele verenigingen, rond. De Goorns was bij een eerste onderzoek als beste optie naar voren gekomen en deze optie werd door de mogelijkheid om een cultuurpodium te realiseren samen met en bij het Dr. Nassaucollege op een zijspoor gezet. De school kon een bijdrage leveren in het beheer en de exploitatie van het cultuurpodium. Door de toename van het aantal leerlingen kon deze optie niet doorgaan en koos het college weer voor De Goorns als voorkeurslocatie. “Als we nu weer teruggaan naar De Wendeling zijn we weer terug bij af,” meldde Abrahams.

Henk Heijerman van Gemeentebelangen had enkele weken geleden een vurig pleidooi gehouden voor de locatie aan het Boddeveld. De locatie was buiten het amendement gehouden; alleen werd het college meegegeven om rekening te houden met de situatie van de verouderde gymzaal. Omwonenden achtten de locatie juist ongeschikt, mede omdat er onvoldoende ruimte is en er geen uitbreidingsmogelijkheden zijn. Volgens buurtbewoner Luuk-Jan Buurman hebben ze geen moeite met de plannen voor de aanleg van een ijsbaan, maar verwacht men wel een afname van het woongenot omdat de accommodatie dicht op de bebouwing komt, en men ernstige problemen verwacht met het parkeren en de verkeersveiligheid. “En we hebben slechte ervaringen met een hangplek van de jeugd, die dan mogelijk weer terugkomt. Ook zal het groene, duurzame karakter van de wijk verdwijnen.”

Het stoort de fracties van VVD, PvdA en GroenLinks dat de overige fracties allemaal nieuwe kaders stellen en men vond het vreemd dat het onderwijs los moet worden gezien, terwijl de hele raad vorig jaar nog had ingestemd met de combinatie bij het Dr. Nassaucollege. Volgens VVD’er Roel-Poppe Lubbers zaten de indieners ook verschillend in de wedstrijd, omdat Heijerman zijn voorkeur voor De Wendeling had aangegeven en De Goorns als mogelijke optie uitsluit. D66 en CDA deden dat niet.

Het college had met verbazing naar het tafereel gekeken. “Dit onduidelijke en onuitvoerbare amendement gaat zoveel tijd in beslag nemen dat Gieten het nog een tijd zonder cultuurpodium moet doen, er geen uitbreiding komt van de huisvesting van de leerlingen en de kosten zullen miljoenen meer bedragen,” zegt wethouder Ivo Berghuis. Collega Richard Heling geeft aan dat het langer duren van de tijdelijke huisvesting van de school extra kosten met zich meebrengt. “Ook de uitvoering van het amendement gaat tijd kosten en zal moeten worden voortgezet door het nieuwe college. We delen de mening dat het voorstel er binnen een paar maanden kan liggen, niet. Dit voorstel is onuitvoerbaar en we raden het dan ook ten sterkste af.”

De drie raadsfracties bleven bij het huiswerk voor het college om tot een nieuw voorstel te komen. Henriëtte Rossingh-van Os vond het een schoffering van het college en de organisatie dat medecoalitiepartij Gemeentebelangen de beantwoording op vragen over de verkeersveiligheid niet had meegenomen in de overwegingen. “Het geeft aan hoe belangrijk u het vindt. Ook ben ik teleurgesteld in partijen die participatie en transparantie hoog in het vaandel hebben staan, maar de tekst van het amendement niet aan willen passen.”

Beide wethouders bleven na een korte bezinningsperiode bij hun standpunt dat het amendement onuitvoerbaar is en erg veel tijd en geld gaat kosten. “Opstappen is echter niet aan de orde. Zo vlak voor de verkiezingen nemen we onze verantwoordelijkheid en zullen het amendement uit gaan voeren. Het werkt niet motiverend. Wel zullen we om duiding gaan vragen wat we nu precies moeten gaan doen.”

De drie fracties die het amendement indienden hadden een meerderheid, waardoor deze werd aangenomen. Wel steunden zes raadsleden van Gemeentebelangen hun partijgenoot Heijerman niet en verklaarden dat de optie van sportpark De Goorns voor hen nog wel een optie is.

De wethouders lieten na het sluiten van de vergadering duidelijk merken dat ze zich in de steek gelaten voelden en beenden zonder iemand een woord te gunnen boos de raadzaal uit. Ze werden gesteund door college Kiena ten Brink. Het drietal verscheen ook niet op de borrel na afloop.

Irma Abrahams is na afloop erg teleurgesteld en zegt dat de projectgroep het bijltje er niet bij neer zal gooien. “Het heeft al heel wat tijd en repetities gekost. We vinden dit belangrijk en hopen wel dat we betrokken blijven bij het vervolg.”